SACAs 2018 Shortlistees revealed!

The Student Academic Choice Awards - or SACAs for short - are Imperial College Union's flagship event for empowering students to recognise, reward and celebrate excellence amongst College staff.

This year we achieved the highest ever number of nominations, with nearly 2,000 nominations cast. This year our student panellists had their work cut out for them as they sifted through your nominations to select the six best nominees in each of the eight categories, who are now the 2018 SACAs Shortlistees.

  • All nominees receive the famous SACAs Mug, (a token of pride for anyone nominated!)
  • All Shortlistees also win a framed certificate
  • The eight SACAs Winners receive a trophy on the night.

All 48 Shortlistees will be invited to the 2018 SACAs Ceremony, held in the Union Building on the evening of 18 May, where the winner of each category will be revealed!

Full details of each Shortlistee can be found below, and further information on the SACAs can be found at www.imperialcollegeunion.org/sacas

Did your SACA Nominee make the 2018 Shortlist? Spread the word - using the #icuSACAs hashtag!

And the nominees are...

  • Best Feedback

    • Dr Imran Ahmad
      Department of Undergraduate Medicine
    • Ahmer Wadee
      Civil Engineering
    • Andy Hume
      Computing
    • Jacob Baum
      Life Sciences
    • Luc Vandeperre
      Materials
    • Mark Oxborrow
      Materials
  • Best Support Staff

    • Dominika Pocsova
      Mechanical Engineering
    • Monjur Showkat
      Faculty of Medicine
    • Anne-Marie Hilder
      Mathematics
    • Anna Radomska
      Mathematics
    • Donald Craig
      Chemistry
    • Clare Drysdale
      Electrical and Electronic Engineering
  • Best Innovation

    • Ana Costa-Pereira
      Department of Surgery and Cancer
    • Caroline Clewley
      Physics
    • Giskin Day
      School of Professional Development
    • James Moss
      National Heart and Lung Institute
    • Omar Matar
      Chemical Engineering
    • Yiannis Demiris
      Electrical and Electronic Engineering
  • Best Tutoring

    • Diluxshy Elangaratnam
      Faculty of Medicine
    • Graeme Wilson
      Faculty of Medicine
    • Marina Galand
      Physics
    • Steve Cook
      Life Sciences
    • Andy Brand
      Design Engineering
    • Christos Papvassiliou
      Electrical and Electronic Engineering
  • Best Teaching for Undergraduates

    • Professor Silvestre Pinho
      Aeronautics
    • Dr Amir Sam
      Department of Medicine
    • Jack Stewart
      Department of Medicine
    • Paul Bruce
      Aeronautics
    • Anna Regoutz
      Materials
  • Best Teaching for Postgraduates

    • Dr Jane Mitchell
      National Heart & Lung Institute
    • Fidelis Perkonigg
      Computing
    • Fay Dowker
      Physics
    • Joao Cordas da Rosa Dias
      Business School
    • Ruth Misener
      Computing
    • Wayne Mitchell
      Department of Medicine
  • Best Graduate Teaching Assistant

    • Aidan Hogg
      Electrical and Electronic Engineering
    • Hormoz Ramian
      Business School
    • Joshua Elsdon
      Electrical and Electronic Engineering
    • Oliver Robotham
      Chemistry
    • Ravi Shankar
      Chemical Engineering
    • Vassia Vardakastani
      Bioengineering
  • Best Supervision

    • Marisa Miraldo
      Business School
    • Mark Crimmin
      Chemistry
    • Simon Taylor-Robinson
      Department of Surgery and Cancer
    • Stephen Gentleman
      Department of Medicine
    • Gunnar Pruessner
      Mathematics
    • Karen Makuch
      Centre for Environmental Policy