Student Volunteer Award Nominees and Winners
Outstanding student led event of the year
A student volunteer award; view full criteria.
Shortlisted nominees
- Imperial College Business School Summer Ball
- ACS Afrogala
- IDEA Dance Show
Your winner for 2023:
IDEA Dance Show
Campaign of the Year
A student volunteer award; view full criteria.
Shortlisted nominees
- Liv Walthaus
Your winner for 2023:
Liv Walthaus
Inclusivity Award
A student volunteer award; view full criteria.
Shortlisted nominees
- Jasmine Chan
- Jordan Elliott
- Aglaia Freccero
- Avani Kaura
Your winner for 2023:
Avani Kaura
Outstanding CSP of the Year
A student volunteer award; view full criteria.
Shortlisted nominees
- Sexpression
- Surfing
- Women in SET
Your winner for 2023:
Sexpression
Committee Member of the Year
A student volunteer award; view full criteria.
Shortlisted nominees
- Cate Goldwater Breheny
- Rita Correia
- Gautam Jain
- Jule Hoelscher
- Connor Tracy
Your winner for 2023:
Gautam Jain
New CSP of the Year
A student volunteer award; view full criteria.
Shortlisted nominees
- Society of Students for Sensible Drug Policy
- DogSoc
- Imperial Wiki Project
Your winner for 2023:
Society of Students for Sensible Drug Policy
UG Academic Representation Team of the Year
A student volunteer award; view full criteria.
Shortlisted nominees
- ICSMSU Academics Stream
- Mechanical Engineering UG Representatives
Your winner for 2023:
Mechanical Engineering UG Representatives
UG Academic Representative of the Year
A student volunteer award; view full criteria.
Shortlisted nominees
- Thomas Hinde
- Adam Hussain
- Chloe Lee
- Archana Prasad
- Rea Tresa
Your winner for 2023:
Chloe Lee
UG Wellbeing Representation Team of the Year
A student volunteer award; view full criteria.
Shortlisted nominees
- ICSMSU Welfare Stream
Your winner for 2023:
ICSMSU Welfare Stream
UG Wellbeing Representative of the Year
A student volunteer award; view full criteria.
Shortlisted nominees
- Dawood Khan
- Anthea MacIntosh LaRocque
- Chinny Lee
Your winner for 2023:
Anthea MacIntosh LaRocque
PG Representation Team of the Year
A student volunteer award; view full criteria.
Shortlisted nominees
- EMBA22 Reps (Abhishek Roy, Sim Riordan, Tom Jackson)
- Bethan Cracknell Daniels and Lucy Williams (Department of Infectious Disease Epidemiology)
- High Energy Physics Representation Team (Simon Williams and Tim Marley)
Your winner for 2023:
High Energy Physics Representation Team (Simon Williams and Tim Marley
PG Representative of the Year
A student volunteer award; view full criteria.
Shortlisted nominees
- Konstantinos Barmpas
- Jaime Benthem
- Aryan Niknam Maleki
Your winners for 2023:
Jaime Benthem (PG Taught) and Aryan Niknam Maleki (PG Research)
Staff Award Nominees and Winners
Outstanding Teaching
A staff award; view full criteria.
Shortlisted nominees
- Neal Bangerter
- Chris Cantwell
- James Eteen
- Matthew Genge
- Shannon O'Floinn
- Guy-Bart Stan
- Joseph Van Batenburg-Sherwood
Your winners for 2023:
Matthew Genge and Joseph Van Batenburg-Sherwood
Outstanding Graduate Teaching Assistant
A staff award; view full criteria.
Shortlisted nominees
- Mark Boyd
- Ciara Gibbs
- Philip Leung
Your winner for 2023:
Philip Leung
Outstanding Professional Support Staff
A staff award; view full criteria.
Shortlisted nominees
- Adam Dean
- Gavin Eves
- Naomi Anderson-Eyles
- Anita Murphy
Your winner for 2023:
Naomi Anderson-Eyles
Highly commended: Gavin Eves
Outstanding PhD Supervision
A staff award; view full criteria.
Shortlisted nominees
- Sasa Kovacevic
- Spyridon Masouros
- Mikael Sodergren
Your winner for 2023:
Spyridon Masouros
Outstanding Contribution to Student Community and Wellbeing
A staff award; view full criteria.
Shortlisted nominees
- Colin Hale
- Parastoo Hashemi
- Martin Holloway
- Thomas Ouldridge
- Charlotte Sutherell
Your winner for 2023:
Parastoo Hashem
Outstanding Personal Tutoring
A staff award; view full criteria.
Shortlisted nominees
- Rochan Afha-Jaffar
- Mark Crimmin
- Naranker Dulay
- Alessia Galasso
- Emma Passmore
- Silvestre Pinho
Your winner for 2023:
Alessia Galasso
Union Awards 2023
Union Colours Recipients
Bishr Al-Badri
Eric Albinyana Siegert
Rawan Alsamawi
Aksaan Arif
Jack Beaumont
Felicity Box
Zanna Buckland
Jasmine Chan
Reha Chandresh
Winsie-Ann Cuffie
Mari Dickenson
Lilia Evans
Ben Ford
Cate Goldwater Breheny
Peter Hanna
Monica Jin Yang
Chinny Lee
Andrew Massamiri
Maximilian Matthews
Zaeem Najeeb
Valentina Neuhauser
Vera Oberhauser
Tobi Owoade
Devni Peramunugamage
Mangala Prasetia
Julia Purrinos De Oliveira
Nabila Ramadhyan
Nadja Reischel
Nicholas Soon
Achal Srivastav
Simon Staal
Victor Starzec
Madhur Varadpande
Chun Yiu Benjamin Wat
Harry Whittaker
Adrian Wong
Runtian Wu
Gozde Yilidirim
Riqi Zhang
Emir Ziyal
Outstanding Service Award Recipients
Zaki Amin
Yasmin Baker
Nicolas Barykan
Pankevich
Alexandra Cardoso Pinto
Ka Jun Cheng
Christian Cooper
Codrin Cotarlan
Jordan Elliott
Nan Fletcher-Lloyd
Aglaia Freccero
Hamza Ikhlaq
Sean Li
Isabela Lopez Ticianelli
Anthea MacIntoshLaRocque
Aryan Niknam Maleki
Anastasia Teck
Liv Walthaus
Isabella Ward
Ines Wright
Stephanie Yeung
Shi Wei Yuan
Rea Tresa
Union Fellowship Recipients
Pedro Chen
Celine Driessen
Michaela Flegrova
Trinity Stenhouse